فراتر از کرونا، حقوق بشر می تواند به نجات این سیاره کمک کند

نجات-کره-ی-زمین

بیانیه شورای اروپا پیش از روز جهانی محیط زیست

دبیرکل شورای ۴۷ کشور اروپایی، ماریا بوریچ ، رئیس کمیته وزرا و وزیر امور خارجه جمهوری یونان، میلتیادیس واروویتوتیس و رییس مجمع پارلمانی شورای اروپا، ریک دایمز، بیانیه زیر را قبل از روز جهانی محیط زیست در تاریخ ۵ ژوئن صادر کردند:

“در کنار چالش های عظیمی که بواسطه کرونا ایجاد شده است، واضح است که تغییرات اقلیمی و آسیب به محیط طبیعی، تهدیدی جبران ناپدیز برای زیست بوم ما محسوب می شود.کنوانسیون حقوق بشر اروپا، که امسال ۷۰ سالگی خود را جشن می گیرد، به محافظت از زندگی، خانواده ها و خانه های ما در برابر تهدیدات زیست محیطی می پردازد. دادگاه حقوق بشر اروپا، در حال حاضر حدود ۳۰۰ پرونده مرتبط با محیط زیست دارد که موضوعات آن  فعالیت های صنعتی خطرناک گرفته تا مدیریت پسماند و آلودگی را پوشش می دهد.”

از میان موارد دیگر، آئین دادرسی دادگاه به تصویب حقوق مردم در دریافت اطلاعات پیرامون مسائل زیست محیطی ، پیوستن به سایر نیروهای داوطلب، شرکت در تصمیم گیری هایی که روی آنها تأثیر می گذارد و به چالش کشیدن تصمیمات رسمی در دادگاه کمک  شایانی کرده است.

همچنین مشاهده کردیم که چگونه می توان از کنوانسیون در سطح ملی برای تحت فشار قرار دادن دولت ها جهت برداشتن گام های سریعتر در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای استفاده کرد.

علاوه بر این، منشور اجتماعی اروپا، حق داشتن یک محیط سالم را در اولویت قرار داده است و این امر منجر به چندین تصمیم و نتیجه گیری مهم از طرف کمیته حقوق اجتماعی اروپا شده که در نهایت به اقدامات دولت در مورد مسائل زیست محیطی ختم شده است.  

از آنجایی که کشورهای  اروپایی در حال خارج شدن از قرنیطنه هستند و امید به آینده دارند، لذا ما باید از ابزارهایی که در اختیار داریم – از جمله حقوق بشر – برای ساخت و حفظ یک محیط سالم برای نسل های آینده استفاده کامل کنیم.

بنابراین، ما از بیانیه مصوب ماه گذشته کمیته وزرای شورای اروپا حمایت می کنیم و از این سازمان می خواهیم تا در راستای تدوین یک متن قانونی جدید در مورد حقوق بشر و محیط زیست، کار خود را آغاز کنند.

علاوه بر این ، ما مشتاقانه در انتظار کنفرانس بین المللی حقوق بشر برای سیاره زمین که در ۵ اکتبر در دادگاه حقوق بشر اروپا برگزار می شود و همچنین بحث در مورد سهم دموکراسی در نجات محیط زیست که در مجمع جهانی دموکراسی در سال جاری در استراسبورگ از ۱۶ تا ۱۸ نوامبر برگزار شود هستیم.

ما اطمینان داریم که احترام به حقوق بشر و حمایت از محیط زیست ، دست به دست هم می دهد. ما باید از ابزارهای قدرتمندی که در اختیار داریم، برای داشتن یک آینده بهتر، استفاده کامل کنیم.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment