چگونه میان کار و زندگی تعادل برقرار کنیم و در هر دو موفق باشیم

تعادل-بین-کار-و-زندگی

زندگی همانند راه رفتن بر روی طناب است. برای رسیدن به موفقیت، باید تعادل خود را در هنگام راه رفتن بر روی این طناب حفظ کنید. به همین منوال، برای موفقیت در زندگی، باید میان شغل و زندگی شخصی خود تعادل خوبی برقرار کنید.

زندگی کاری و زندگی شخصی شما، دو ستون بسیار مهم از زندگی هستند. در حالی که شغل و کار برای کسب درآمد است، زندگی شخصی شما، باعث خوشبختی و ارتقای کیفیت زندگی می گردد. کار کردن، یک بخش اساسی در زندگی ماست. اما در عین حال، باید زمانی را برای خودمان ، خانواده و دوستانمان اختصاص دهیم. پیشرفت فردی، به اندازه رشد شغلی ضروری است.

جدا از کار، باید بر روی سه امر که برای ارتقای کیفیت زندگی شخصی و کاری ما مهم هستند تمرکز کنیم: سلامت جسمی، سلامت روانی و سلامت معنوی. خوب، خواهیم دید که این سه مولفه چگونه می توانند به ما کمک کنند تا فرد بهتری باشیم و در تمامی جنبه های زندگی به تعادل برسیم.

انسان ها برای تحقق نیازها و خواسته های اساسی خود تلاش می کنند. با این حال ، گاهی اوقات فراموش می کنیم داشتن یک رژیم غذایی سالم و حفظ سلامت با ورزش منظم چقدر مهم است. خوب خوابیدن و داشتن رژیم متعادل، بی اهمیت نیست. هر فرد شاغلی باید از عزیزان زندگی خود مراقبت کند. برای کسب نیازهای فیزیولوژیکی، ایمنی ، تعلق خاطر ، عزت نفس و احتیاط، هر فرد شاغلی باید یک برنامه مناسب را دنبال کند. سلامتی جسمی ما، برای کارآمد بودن در امور شغلی و افزایش پتانسیل کاری و ایجاد تعادل در زندگی شخصی بسیار مهم است.

سلامت جسمی و روانی با هم ارتباط تنگاتنگی دارند. اگر از نظر جسمی سالم باشیم، باعث می شود از نظر روحی قوی باشیم و بالعکس. سلامت روان و شادی درونی ما برای دستیابی به موفقیت در مشاغل و زندگی شخصی ما بسیار ضروری است. چنانچه در درون خود خوشحال نباشید، پس چگونه می توان در زندگی شخصی موفق باشید؟

معنویت در زندگی ما نقش مهمی ایفا می کند. به آنچه که اعتقاد داریم، به آنچه که فکر می کنیم، چگونگی نگرش ما به جهان پیرامون، همه چیز بر ما و زندگی ما تأثیر می گذارد.
در کنار این امور، هر کاری که انجام می دهیم، به ما در رشد ، تکامل و پذیرش کمک می کند. در کنار کسب درآمد، ما همچنین باید دانش و تجربه کسب کنیم و به انسان های بالغ و خوبی تبدیل شویم. و برای نیل به این هدف، باید بر زندگی شخصی خود نیز تمرکز کنیم.

سخت کار کردن در تمام طول روز و شب باعث پیشرفت چشمگیر شما در مقیاس شغلی خواهد شد. شما می توانید بسیار ثروتمند و صاحب تمام تجملات در زندگی شوید، اما اگر خود را در کارتان گم کنید، در زندگی شخصی چیزهای زیادی را از دست می دهید. کار کردن باید چهار امر را برای ما فراهم کند:
۱- درآمد خوب که بتواند به ما در خلق یک زندگی با کیفیت کمک کند.
۲- رشد مستمر در کار و زندگی شخصی
۳- زمان کافی برای خودمان صرف کنیم تا در کنار خانواده و دوستان باشیم.
۴- رضایت و خوشبختی از آنچه در زندگی خود انجام می دهیم.

مطمئناً زندگی ما آنقدر که انتظار داریم ایده آل نیست. ما در هر قسمت از زندگی، فراز و نشیب هایی داریم اما باید بیاموزیم که چگونه آنها را متعادل سازی کنیم. ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که بین کار و اوقات فراغت، تمایز قاطعی وجود دارد و باید بهترین استفاده را از آن داشته باشیم.

امروزه، اگر یک فرد شاغل هستید، پس حتما باید تعادل بین زندگی شخصی و حرفه ای خود را حفظ کنید. مطمئناً کار کردن خوب است اما در کنار آن ، پشتیبانی عاطفی از خانواده ، شریک زندگی و دوستان نیز یک ضرورت مُبرم است. کار، بخش مهمی از زندگی ماست و برای بسیاری از افراد ، اغلب مهمترین و بزرگترین بخش زندگی آنها است؛ اما همچنین باید بدانیم که کار کردن می بایست فقط “بخشی” از زندگی ما باشد نه کل آن. موفقیت فقط بالا بردن رقم حساب بانکی و یا کسب شهرت نیست. بله ، ممکن است مردم شما را “انسان موفقی” بدانند اما تا زمانی که احساس خوشبختی نداشته باشید، این موفقیت واقعی نخواهد بود؛ چرا که پول نمی تواند به تنهایی شما را به آرامش ، شادی و رضایت درونی برساند.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment