کنترل و مدیریت عواطف

کنترل-و-مدیریت-عواطف

چگونه یک بحران را پشت سر بگذاریم و تبدیل به فردی قوی تر شویم

هنگامی که زندگی یا رفتار عزیزان شما، از حد توان شما فراتر می روند، این امر می تواند بار احساسی و عاطفی وارد شده را غیرقابل تحمل کند. وجود سختی در زندگی به شما امکان می دهد تا قدر عافیت را بدانید، اما شرایطی مانند یک بحران جهانی می تواند روند بهبود عاطفی را پیچیده تر کند.
اریک پاسکل – که دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی است و به مشاوره ازدواج ، خانواده و کودک درمانی می پردازد – اظهار می کند که ” تقریباً هیچ فردی آموزش های لازم را جهت کنترل عواطف در مواقع بحران و استرس دریافت نمی کند و به اغلب ما هیچگاه آموزش داده نمی شود که چگونه می توانیم در دوران عادی احساسات و عواطف خود را مدیریت کنیم. اگر تا به حال کسی را که تحت فشار است و خونسردی خود را حفظ کرده تحسین کرده اید، پس می دانید که کنترل احساسات و عواطف می تواند به شما کمک کند که حتی در طی یک بحران رشد و پیشرفت کنید. “
پاسکل، نویسنده و سخنران انگیزشی، ۳۴ سال را صرف تحقیق در مورد این موضوع کرده است که انسان ها چگونه می توانند از بطن ناکارآمدی های خود، رشد و ترقی داشته باشند و کنترل عواطف را در دست بگیرند. وی یکسری منابع ناب را برای کمک به افراد در راستای کنترل و پیشگیری از احساسات خود در طی رخداد بحران جمع آوری کرده است؛ و به افراد این امکان را می دهد که وقایع را مشاهده و کمتر واکنش نشان دهند و اقدامات قاطعانه ای را برای کمک به خود و عزیزانشان اتخاذ کنند. خوب، با توجه به این نکات عملی و مؤثر، بیاموزید که چگونه می توانید مسئولیت سلامت عاطفی خود را به عهده بگیرید.
آماده یادگیری باشید
در بحران، فرصتی عالی برای رشد و پیشرفت فردی وجود دارد. در دوران سختی و بحران، همیشه درسی نهفته است که باید آموخته و به اشتراک گذاشته شود. گاهی اوقات رشد به عنوان نتیجه غلبه بر درد بحران ایجاد می شود، اما منابع رشد دیگری نیز وجود دارد.
برای سرعت بخشیدن به رشد و پیشرفت خود، با شناختن نیاز به کمک شروع کنید و سپس مایل باشید آن کمک را بپذیرید. این روند می تواند به شکل مشاوره جویی از یک متخصص و یا حتی استفاده از تجربیات مشابه سایر افراد باشد.
به دنبال فرصت باشید
یک تغییر ساده در چشم انداز مانند یک بحران یا تغییر اجباری مانند دورکاری، هم یک چالش و هم یک فرصت است، اگرچه احتمالاً چالش ها و مزایا برای هر فردی معنای متفاوتی خواهد داشت. برخی از افراد از تنهایی خود استفاده بیشتری می کنند، البته منظور ما حفظ روحیه اجتماعی در عین دور بودن از اجتماع است. برخی شاید در یک خانه پر سر و صدا به چالش کشیده شوند، در حالی که برخی دیگر شاید از داشتن یک خانواده یا هم اتاقی شلوغ لذت ببرند. نکته اصلی در اینجا، یافتن راهی برای تبدیل این چالش ها به طلا است.
با شناسایی چالش های خود شروع کنید. سپس به دنبال نقاط مثبت باشید. مزایای این چالش ها چیست؟ مثلا، شاید دورکاری سبب شود که زمان رفت و آمد به محل کار حذف شود و زمان بیشتری در خانه بگذرانید. سپس، تمرکز خود را بر روی جوانب مثبت معطوف کنید و راه هایی برای سازگاری با چالش ها پیدا کنید. برای مثال، از زمان رفت و آمد قبلی خود برای تمرین یوگا یا ورزش استفاده کنید. استراتژی های مختلفی که برای شما مفید است را بیابید.
از خودکفایی استقبال کنید
خودکفایی برای آزادی فردی و عاطفی شما بسیار مهم است و یک بحران می تواند فرصتی برای خودکفا سازی خود باشد. خودکفا بودن بدان معنی است که می توانید خود را مدیریت کنید و بر جسم و ذهنتان حاکمیت داشته باشید. خودکفایی بدان معناست که افکار و احساسات، شما را کنترل نمی کنند، در عوض این شما هستید که آن ها را کنترل می کنید.
رابطه ای که رو به وخامت است را در نظر بگیرید. چنانچه وابسته به هم باشید، احتمالاً پایان این رابطه شما را ویران و نابود خواهد کرد. اگر خودکفا باشید، به هر اندازه که پایان یک رابطه دردناک باشد، می توانید از آن عبور کرده و اجازه دهید تا فصل بعدی زندگی شما را رقم بزند.
شادی را بیابید
شما همیشه می توانید شادی را پیدا کنید حتی در میان تحولات ، سردرگمی ها ، هرج و مرج ها و یا بحران. خشنودی و خوشحالی از نگرش شما برای مشاهده، درک و حضور در جهان ناشی می شود. با این حال، وقتی دیگران بر روی جوانب منفی زندگی تمرکز می کنند، به خشنودی مطلوب خود دست نخواهند یافت. شادی از مثبت اندیشی می آید؛ خشنودی از تأیید و تأییدات بیرونی و از احساس آزادی و هدف شما حاصل می شود. یافتن شادی فقط برای لحظات شادی نیست. در آغوش گرفتن شادی و جشن گرفتن در اوقات دشواری می تواند به تغییر ذهنیت شما در مورد چالش های واقعی کمک کند و به نوبه خود، در طولانی مدت بر بدن و ذهن شما تأثیرات مثبت بگذارد.
بدانید که تنها نیستید
شاید فکر کنید که تنها هستید، به خصوص در اوقات سخت ، اما وقتی متوجه شدید همه چیز به روابط و برقراری ارتباط بستگی دارد، دیگر هرگز احساس تنهایی نمی کنید. هرچه هست، دشواری که با آن روبرو شده اید فقط مختص شما نیست. هنگامی که متوجه شوید که افراد دیگری نیز مشکل شما را پشت سر گذاشته اند، آنگاه خواهید دانست که هر چیزی زودگذر است و به زودی از آن عبور خواهید کرد.
خوب، برقراری ارتباط با سایر افرادی که تجربه های مشابهی دارند می تواند یک عقبگرد عاطفی برای شما ایجاد کند تا پله ای شود و شما را به جلو سوق دهد. احساس تنهایی کردن در واقع یک علامت هشدار است، علامتی که به شما گوشزد می کند که باید به سراغ عزیزانتان بروید. ارتباط سازی و تمرکز بر روی روابط می تواند به شما کمک کند تا بر احساس عدم تعلق خاطر غلبه کنید.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment