مربیگری مجازی، موضوعی مهم برای استمرار رشد فردی در دورکـــاری

استمرار-رشد-فردی-در-دورکاری-با-مربی-مجازی

در چند ماه گذشته محیط های کاری به طرز چشمگیری تغییر کرده است. خوب، البته کاملا مشهود است. مردم می دانند که چگونه می توانند وقت خود را مدیریت کنند، ارتباط شخصی خود را حفظ کنند و در عین حال، از راه دور کارهای خود را انجام دهند. یک مورد بسیار مهم که از آن غافل شده ایم، رشد و پیشرفت حرفه ای است – به ویژه تربیت و پروش رهبران برای آینده.
هنگامی که پیشرفت مهارت های رهبری، یک تجربه همه جانبه و غریزی باشد، موفقیت آمیز خواهد بود. بنابراین، اغلب برنامه های رشد و پیشرفت رهبری وابسته به جلسات حضوری و فعالیت های مشترک با سایر عوامل در سازمان است. بنابراین ، آموزش مهارت های نرم مورد نیاز یک رهبر از طریق یک تجربه یادگیری آنلاین غیر شخصی امری دشوار است.
برخی از سازمان ها در پی آن هستند که چگونه می توانند از طریق یک چارچوب آنلاین به موفقیت دست یابند، زیرا در آینده ای نه چندان دور، تمام امورات در فضای مجازی گنجانده می شود. از سوی دیگر، برخی سازمان ها ترجیح می دهند رشد و پیشرفت رهبری را کنار بگذارند و منتظر بازگشت به فعالیت های عادی خود باشند.
یک راه حل مُبرم
برای رسیدن به موفقیت، تنها کاری که می توان انجام داد، آموزش است. بر اساس تجارب من، مربیگری یا کوچینگ ارزانترین و مؤثرترین روش برای پیشرفت رهبران آینده است. همیشه برای من تعجب برانگیز بوده که چرا معدود سازمان هایی از مربیگری استفاده می کنند. هر آنچه که لازم است، اندکی زمان و کمی سازمان دهی است.
یکی از مزایای متخصصانی که از خانه کار می کنند این است که برنامه ریزی زمانی برای کار مشترک و همکاری با دیگران در سازمان را آسانتر می سازد. خوب، لازم نیست یک اتاق کنفرانس خالی داشته باشید و یا حتی در یک ساختمان یا استان باشید تا از مزایای یک مربی بهره مند شوید. از آنجایی که این روزها تمام جلسات بصورت آنلاین برگزار می شود، انجام خیلی کارها آسان شده است. بعد از جلسه، مربی (کوچ) و کارآموز می توانند درباره آنچه اتفاق افتاده است بحث کنند و تمام جوانب مثبت و منفی گفتگوی خود را تحلیل کنند.
این نکته مهم را می خواهم اضافه کنم که اگر رابطه مربی – کارآموز از سطح سازمانی فراتر رود، این رابطه از نوع عالی خواهد بود، زیرا به کارآموز بصیرت بیشتری نسبت به نحوه عملکرد سازمان ارائه می دهد.
داشتن یک برنامه مربیگری مجازی
به لطف راحتی و آسودگی جلسات از راه دور، فرصت های بیشتری برای مربیگری پدید آمده است. تاکید می کنم، هر آنچه که لازم است، اندکی زمان و کمی سازمان دهی است. چنانچه فکر می کنید محل کار شما به این زودی ها بازگشایی نمی شود، در اینجا یکسری مراحل برای آغاز مربیگری در سازمانتان پیشنهاد شده است:

  • به تمامی رهبران، مسئولیت آموزش به سه همکار کم تجربه را واگذار کنید. می توان از مدیران نیز برای آموزش مربیگری به صورت انفرادی استفاده کرد؛ اما رهبران ارشد مانند مدیران و معاونان رئیس شرکت می توانند حداکثر سه نفر کارآموز داشته باشند.
  • حداقل به دو جلسه در هفته نیاز دارید: یک جلسه یک به یک بین مربی و کارآموز برای پرسش سؤال و آموختن و جلسه دیگر، که از کارآموز برای گوش فرا دادن و یادگیری دعوت بعمل می آید. جلسات یک به یک می توانند حداکثر ۱۵ دقیقه باشند. نکته مهم این است که گفتگوی مستمر و مستقیمی را بر سر آنچه که در سازمان رخ می دهد، داشته باشیم.
  • مربی باید بیش از ارائه مشاوره و راهنمایی، وظیفه پرسیدن سؤالات باز را داشته باشد. به طور مثال پرسیدن سوالی مثل “به نظر شما، حرکت بعدی ما چه باید باشد؟” آموزشی تر از جمله ای مانند ” کاری که می خواهم انجام دهم این است که ……” خواهد بود.
  • هم مربی و هم کارآموز باید یک دفترچه یادداشت داشته باشد تا بتواند پیشرفت های حاصل شده را ثبت کند. این دفترچه می تواند منعکس کننده آموخته های کارآموز نیز باشد (زیرا بهترین رشد ناشی از تأمل و درون بینی است) و سؤالات مد نظر خود را برای جلسات بعدی آماده کند.

در صورت نیاز ، با آموزش آغاز کنید
چنانچه تاکنون از مربیگری استفاده نکرده اید، بهتر است با تعیین نقش مربی شروع کنید. اغلب افرادی که دارای سمت های رهبری هستند، از ارزیابی موقعیت ها و جواب دهی واهمه ای ندارند، این دقیقاً برعکس کاری است که شما از یک مربی می خواهید انجام دهد. نقش یک مربی، گوش دادن، تسهیل سازی و راهنمایی افرادی است که به تازگی استخدام شده اند. پس، یادگیری وظایف و چگونگی کنترل غرایز طبیعی در یک سازمان بسیار حائز اهمیت است. این مسئله زمانی آسان تر می شود که مربی و کارآموز در رشته های مختلفی – از جمله امور مالی و تحقیقات – قرار گرفته باشند، زیرا این امر سبب می شود که سطح بالاتری از دانش مرتبط با کسب و کار بدست آید.
تا زمانی که نتوانیم پیشرفت حرفه ای را به صورت حضوری از سر بگیریم، روابط هدفمند مربیگری (کوچینگ) بهترین رویکرد برای آموزش به رهبران آینده است. طبق تحقیقات انجام شده، از مزایای مربیگری می توان برقراری رابطه قوی با سازمان، داشتن رضایت شغلی بالاتر و حمایت بیشتر از سازمان اشاره کرد. اکنون که از خانه کار می کنیم، بیش از هر زمان دیگری، نیاز به مربیگری ملموس شده است.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment