بانک ها باید در برابر مشکلات اجتماعی موضع اتخاذ کنند

موضع-بانکها-در-برابر-مشکللات-اجتماعی

مقاله پیش رو برگرفته از مجله اینترنتی The financial brand بوده و با نگاه به حوادث اخیر و عکس العمل نهادهای مالی آمریکا روایت شده است. حال اینکه این دیدگاه، رویکردی مناسبی است تا جوامع مختلف به بازنگری ارزش های اولیه ی خود بپردازند.

بحران شیوع کرونا، همراه با حوادث اخیر مربوط به تبعیض نژادی، منجر به یک همه گیری دوگانه برای اقلیت های سراسر کشور شده است. مؤسسات مالی باید عزم خود را در حمایت از برابری نژادی و جنسیتی و گنجاندن آن ها در سازمان ها و جوامع خود افزایش دهند.
در حالی که بسیاری از بنگاه های اقتصادی در گذشته نسبت به بحران ها موضع نسبتاً منفعلی اتخاذ کرده اند، شیوع کرونا بانک ها و اتحادیه های مالی را برآن داشت تا به رویکرد جامع تری در مورد چگونگی تأثیر مثبت بر جامعه و کارمندانشان اتخاذ کنند: تخصیص بودجه به مشاغل کوچک، تغییر شرایط اعطای وام به مصرف کنندگان، کمک به کارکنان برای داشتن یک محیط کاری از راه دور و غیره. در این راستا، بسیاری از موسسات مالی به ارزیابی مجدد برنامه های مسئولیت اجتماعی شرکتی خود پرداخته اند. فراتر از طرح های بانکی، برخی از شرکت ها همچنین به مراکز درمانی و دولت های محلی کمک مالی اهدا کردند، در حالی که برخی دیگر مبادرت به خرید محصولاتی مانند لباس ، ماسک ، ضد عفونی کننده برای مقابله با ویروس کرده اند. در حالی که همیشه استثناهایی وجود دارد، جامعه بانکی پاسخ خوبی به کووید-۱۹ داده است.
تا اینکه بحران دوم رخ داد:
هنگامی که جامعه اقتصادی سناریوهای “بازگشت به کار” را در دنیای پس از کووید-۱۹ بررسی می کرد، تمام اذعان عمومی متوجه مرگ جورج فلوید شد. بانک ها و اتحادیه های مالی در سراسر ایالات متحده با نحوه پاسخگویی به بی عدالتی های نژادی در جامعه سیاهپوست و اینکه آیا باید با جنبش “جان سیاه پوستان مهم است” همسو شوند یا خیر مواجه شدند. از موسسات مالی خواسته شد که به روشی که جامعه را خارج از هنجارهای سنتی نکند، با این جنبش همراه شوند. برای صنعتی که مملو از تنوع نژادی است، برگزاری نشست مطبوعاتی یا اعطای کمک مالی کافی نبود.
مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) نقش اساسی را ایفا می کند
جای هیچ شکی نیست که بانک ها و اتحادیه های مالی نقش مهمی در جامعه دارند. فراتر از اینکه مکانی برای ذخیره ایمن وجوه یا دسترسی به اعتبار هستند، مؤسسات مالی دارای یک مسئولیت اجتماعی شرکتی هستند تا به طور داوطلبانه در ساختن یک جامعه بهتر مشارکت کنند. این مسئولیت بخشی از تعهدات اخلاقی آنهاست.
در گذشته، اغلب سازمان ها مسئولیت اجتماعی شرکتی خود را در قالب کمک های مالی قرار می دادند. اخیراً، مسئولیت اجتماعی شکل سیاست های داخلی را بر خود گرفته است، به گونه ای که بر کارکنان و محل کار تأثیر می گذارد. در زمان وقوع بحران ، مؤسسات مالی موظفند نه تنها به بحث بپیوندند بلکه بخشی از راه حل باشند. اهمیت موسسات مالی در این مواقع قابل اغماض نیست. متأسفانه، هنگامی صحبت از موضوعات حساس اجتماعی می شود، بسیاری از بانک ها و اتحادیه های مالی غالباً به جای تعهد یا سرمایه گذاری مشخص، به نشست های مطبوعاتی بسنده می کنند.
در یک مصاحبه اختصاصی برای پادکست Transformed Banking، مایک جارویس ، مربی افسانه ای بسکتبال اظهار داشت: نهادها باید خود را پذیرای اقلیت ها و ویژه زنان کنند. در جامعه سیاه پوستان و در اکثر جوامع اقتصادی اجتماعی پایین دست، زنان نقش مهمی ایفا می کنند زیرا آن ها شیرازه خانواده را نگه می دارند”.
به گفته شرکت تحقیقاتی Resonate، “آنچه که برای برندها مهم است، آن است که خودشان را با مطالبات مشتریان همسو کنند. در مواقع بحران، مردم به ارزش های اصلی و ترجیحات خود برای تصمیم گیری متوسل می شوند”.
حداقل انتظار می رود مؤسسات مالی که دارای یک برنامه مسئولیت اجتماعی شرکتی هستند، به صورت غیر تبعیض آمیز و آگاهانه عمل کنند و در فعالیت های غیرانتفاعی نیز مشارکت داشته باشند. مهم اینجاست که سیاست ها به مرور زمان باید همساز شده و در داخل و همچنین در خارج منعکس شوند. چنانچه برنامه های CSR به خوبی پیاده سازی شوند، می توانند تصویر یک برند و سود سازمان را بهبود بخشند.
بانک ها نمی توانند در مقابل مشکلات اجتماعی سکوت کنند
طی چند هفته گذشته، مردم سراسر جهان در سایه شیوع کرونا بار دیگر به خیابان ها روانه شدند تا پس از قتل جورج فلوید، به بی عدالتی های نژادی اعتراض کنند. سؤالی که مطرح می شود این است که آیا صنعت بانکداری با وجود پتانسیل قطبی کردن ذینفعان کلیدی می تواند از اتخاذ موضع عمومی درمورد موضوعات حساس مانند “جان سیاهپوستان مهم است” ممانعت کند؟ مهمتر از همه، آیا وقت آن فرا رسیده است که موسسات مالی در ابتکاراتی سرمایه گذاری کنند که سبب ایجاد تغییرات شود؟
اکنون بهترین زمان برای تجدید نظر در استراتژی های قبلی مسئولیت اجتماعی شرکتی است، آن هم تنها به یک دلیل: ارزش های مصرف کننده در حال تغییر است. به گفته رزونات ، دو ارزش عمده مصرف کننده به سرعت در حال تغییر هستند:

 • آستانه تحمل (پذیرش افراد متفاوت): در بزرگسالان ایالات متحده، ۱۲.۷ درصد در طی سال گذشته افزایش یافته است.
 • برابری (اعتقاد بر این که همه افراد باید به طور یکسان با آنها رفتار شوند): ۱۰.۱ درصد در طی سال گذشته افزایش یافته است.
  تا ماه ژوئن، ۵۲.۳٪ از جمعیت آمریکا اظهار داشتند که آستانه تحمل یک ارزش مهم در زندگی آنها است و ۵۳.۷٪ نیز معتقدند که برابری یک ارزش مهم تلقی می شود؛ در حالی که زنان برابری و آستانه تحمل را تقریبا به یک اندازه ترجیح می دادند.
  به عبارت دیگر، مصرف کنندگان خواهان تغییر هستند و آنها سازمان هایی را ترجیح می دهند که از برابری ، تنوع و شمول حمایت کنند. اما به یاد داشته باشید، مردم نسبت به اظهارات بدون عمل ناراضی هستند.
  بانک مرکزی آمریکا بودجه قابل توجهی را برای کسب و کارهایی که تحت تأثیر کرونا و تعطیلی ناشی از نابرابری نژادی قرار گرفته بودند، اختصاص داد. این بانک از اختصاص یک میلیارد دلار در طی چهار سال آینده برای کمک به حوزه های مراقبت های بهداشتی ، آموزش شغلی ، رشد مشاغل کوچک و مسکن خبر داد.
  مدیر عامل و هئیت مدیره بانک – برایان موینیهان – اشاره می کند: ” وقایع هفته گذشته باعث ایجاد یک فوریت واقعی در سراسر کشور شده است، به ویژه با توجه به بی عدالتی های نژادی که در جوامعی که در آن کار و زندگی می کنیم دیده ایم. برای غلبه بر این شرایط باید تلاش بیشتری کنیم”.
  برای همه کارمندان بانک مرکزی آمریکا نیز پیامی ارسال شد که تأکید دارد مسئولیت این بانک “کمک جهت رسیدگی به اولویت های مهم اجتماعی” است. بسیاری از مؤسسات مالی و غیر مالی دیگر نیز دست به کار شده اند.
  مایک جارویس اظهار می کند: ” سازمان ها باید با افراد جامعه ارتباط برقرار کنند و از وقوع هر گونه بحرانی جلوگیری کنند. قبل از اینکه اتفاقاتی از این قبیل رخ دهد، از خود بپرسید، “چه کاری می توانیم انجام دهیم؟” ، “از کجا می توانیم سرمایه گذاری کنیم؟”، ” چگونه می توان به مردم سود و منفعت رساند؟”.
  ترکیب کووید ۱۹ و اعتراض به بی عدالتی ها، باید همه موسسات مالی را وادار به تمرکز بر پذیرش تنوع نژادی کند و زمینه را برای اظهارات بیشتر درباره عدالت اجتماعی فراهم کند. در عین حال، عدم تنوع نژاد در بیشتر موسسات مالی می تواند یک ریسک تجاری مهم باشد.
  طبق گفته مک کنزی، تیم های اجرایی ایالات متحده و انگلستان در سال ۲۰۱۹ فقط دارای ۱۳٪ اقلیت های قومی بوده اند، با وجود این واقعیت که ۴۰٪ ایالات متحده غیر سفید پوست هستند. به همین ترتیب، زنان در سال ۲۰۱۹ فقط ۲۰ درصد از تیم های اجرایی را به خود اختصاص داده اند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۵٪ بوده است. فراتر از عدم تنوع نژادی ، در زنان و اقلیت ها نیز شکاف دستمزد قابل توجهی وجود دارد.
  کرونا و نابرابری یک پاندمی دوگانه را ایجاد می کنند
  در حالی که کووید ۱۹ تا حدودی بر کل جهان تأثیر گذاشته است، تأثیر پذیری اقلیت ها به دلیل دسترسی کمتر به مراقبت های بهداشتی ، اشتغال ، وضعیت مسکن، درآمد و هنجارهای اجتماعی بیشتر می باشد. نرخ بیکاری بالاتر ، عدم موفقیت در مشاغل کوچک و ذخایر نقدی کمتر را به موارد فوق اضافه کنید و خواهید دید که این جوامع دچار یک “طوفان بی عیب و نقص” با بزرگی بی سابقه شده اند. تأثیر کووید ۱۹ هم در جان باختگان و هم در ویرانی های اقتصادی، بیشتر از هر بخش دیگری، آسیب پذیرترین اقلیت ها را تحت تأثیر قرار داده است. این امر، نابرابری های نژادی و اقتصادی موجود را تشدید می کند؛ چیزی که نباید برای موسسات مالی قابل قبول باشد و این موسسات نباید چشم خود را بر این حقایق ببندند.
  هم اینک، بانک ها و اتحادیه های مالی باید دست به کار شوند و تعهد خود را نشان دهند. این تعهد ممکن است هیچگاه مدوّن نشود ، اما یک مسئولیت اخلاقی برای همه نهادها وجود دارد که باید از جوامع خود حمایت کنند.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment