نکاتی ارزشمند برای محافظت از فرزند خود در برابر خطرات اینترنت

محافظت-از-فرزند-خود-در-برابر-خطرات-اینترنت

در حالی که امنیت آنلاین در صدر نگرانی های والدین بوده است، شرایط تغییر یافته در دنیای امروزی لزوم آگاهی بیشتر درباره امنیت را مطرح کرده است.

قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا باعث شده است که آموزش در خانه  به یک هنجار تبدیل شود، و از این رو، بسیاری از والدین، ​​کودکان و معلمان در مدیریت تجربه آموختن و تدریس از راه دور دچار مشکل شده اند.

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که به اینترنت دسترسی دارید، به خصوص اینترنت از نوع پرسرعت، تجربه یادگیری آنلاین بسیار آسانتر می شود و یک مجموعه محتوای عالی وجود دارد تا تجربه تحصیل فرزند شما را تعاملی تر، هیجان انگیز و کنترل شده کند.

اغلب کودکان به نوعی به یک تلفن هوشمند – موبایل، تبلت یا لپ تاپ – دسترسی دارند. در حالی که امنیت آنلاین همواره نگرانی والدین را به دنبال داشته است، شرایط تغییر یافته امروزی نیاز به آگاهی بیشتر پیرامون مقوله امنیت را نه تنها در مورد چگونگی گذراندن وقت کودکان در اینترنت، بلکه مهمترین آن، آنچه را که در معرض دید کودکان قرار می دهد مطرح کرده است.  

ژاک دو ویلیس – رئیس آموزشکده مجازی Metrofibre Networx – توضیح می دهد: به همان اندازه که اینترنت مهم و قدرتمند است و به همان اندازه که در زندگی روزمره و وظایف ما و به ویژه در دوران قرنطینه به یک ابزار مهم مبدل شده است، به همان اندازه نیز دارای یک سوی تاریک است. برای هر پدر و مادری، بزرگترین نگرانی این است که کودکان شاید درک لازم در مورد مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی و هرگونه تهدید بالقوه را نداشته باشند و همین امر می تواند آن ها را در معرض خطر قرار دهد.

وی ادامه می دهد: “فضای آنلاین، مملو از زورگویی سایبری، هرزپندارها، هکرها و محتوای نامناسب است؛ بنابراین به فرزندان خود در مورد خطرات، نحوه شناسایی و جلوگیری از  آن ها و هر چیزی که باعث نگرانی شما می شود آموزش لازم را بدهید. دو مورد از مهمترین جنبه های محافظت از فرزندتان به صورت آنلاین، نخست گشایش خطوط ارتباطی بین شما و کودکتان است تا کودک بتواند هرگونه نگرانی را با شما در میان بگذارد، و دوم، اعمال امنیت و نظارت لازم برای ایمن تر نگه داشتن اینترنت آنهاست.  

آموزشکده مجازی Metrofibre Networx یکسری نکات مفید در مورد ایمن نگه داشتن حریم شخصی با شما به اشتراک می گذارد:

صحبت شفاف و صریح

قبل از اینکه به فرزندتان اجازه دهید به هر سیستم عامل دیجیتال دسترسی پیدا کند، با آن ها خوب صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان از خطرات و تمام محتوای بالقوه ای که در معرض آن قرار گرفته اند، و آنچه که مناسب است و مناسب نیست، آگاهی دارند. آنها باید بدانند که همان طور که “خطر افراد غریبه” در دنیای واقعی وجود دارد، همین واقعیت در دنیای مجازی نیز حکم فرماست.. برای فرزندان خود قوانینی وضع کنید؛ برای مثال اینکه هرگز عکس خود یا دوستانشان را بارگذاری یا بارگیری نکنند، هرگز اطلاعات شخصی (سن ، جنس ، آدرس و غیره) را در اختیار کسی قرار ندهند و هرگز با افراد غریبه در اینترنت صحبت نکنند. فرزندتان باید دانلودها و برنامه هایی را که می خواهند بر روی دستگاه نصب کنند، با شما هماهنگ کنند.  از آن ها بخواهید چنانچه با موردی غیرعادی در اینترنت برخورد کردند، با شما در میان بگذراند.

کنترل محتوای آنلاین و مرورگر

با نصب برنامه آنلاین مناسب و فعال کردن کنترل والدین در مرورگرهایی مانند گوگل و یوتوب، می توانید محتوای نامناسب و تبلیغات پاپ آپ را مسدود کنید.

گوگل

گوگل یک نسخه کودک پسند را عرضه کرده است (https://www.safesearchkids.com) که نه تنها یک موتور جستجوی ایمن است که به طور خاص برای کودکان طراحی شده، بلکه امکانات بسیار خوبی برای والدین و کودکان در مورد چگونگی ایمنی آنلاین ارائه می دهد.

یوتوب خاص کودکان (Youtube kids)

این پلتفرم، نسخه ای از خدمات خاص را به کودکان ارائه می دهد که دارای گزینه های متنوعی از مطالب، ویژگی های کنترل والدین و فیلتر کردن فیلم هاست. کافی است به تنظیمات این پلتفرم بروید و گزینه کنترل والدین را فعال کنید.  

رسانه اجتماعی

پلتفرم های رسانه های اجتماعی هیچ سیاستی برای کودکان در نظر نگرفته اند و بدین ترتیب، استفاده کودکان از شبکه های اجتماعی  نیاز به رضایت صریح والدین یا سرپرست آن ها دارد.

بسیاری از پلتفرم های رسانه های اجتماعی، سیاست محدودیت های سنی را اتخاذ کرده اند که با مقررات اتحادیه اروپا در تنظیم مقررات عمومی حفاظت از داده ها (GDPR) در سال ۲۰۱۸ که سن ۱۶ سالگی را به عنوان سن استفاده از رسانه های دیجیتال معرفی کرد، تثبیت شده است.

دستیاران مجازی

دستیار گوگل، سیری و بیکسبی می توانند کودک را به مکان های آنلاینی ببرند که برای سن آن ها مناسب نیست.

برنامه های نظارتی

برنامه های نظارت از سوی والدین متعددی وجود دارد که به شما امکان می دهد تا رفتار آنلاین فرزندتان و دسترسی آن ها را به سایت ها کنترل و حتی محدودیت زمانی را نیز تعیین کنید. برنامه هایی مانند Qustudio ، Nanny Net و Kaspersky Kids تنها نمونه هایی از این قبیل اپیلیکشن ها هستند و حتی اگر کودک شما به جستجوی موارد مسدود شده بپردازد ، اعلان هایی را برای شما ارسال می کنند.

کنترل زمان

قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا، مدت زمانی که کودکان صرف اینترنت و گوشی های هوشمند می کنند را افزایش داده است. اما این بدان معنا نیست که آنها باید دسترسی مستمر داشته باشند، زیرا اعتیاد به رسانه های دیجیتال یک واقعیت جدی است. برای زمانی که باید آموزش آنلاین داشته باشند و برای اوقات فراغت و وقت بازی، جدول زمانی تنظیم کنید و سپس زمان مشخصی را برای روشن و خاموش کردن دستگاه در نظر بگیرید. ابزارها و برنامه های مفیدی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد مرورگر کودکان و دسترسی به آن ها را مدیریت کنید.

محافظت از ویروس و بدافزار

درست مانند لپ تاپ کاری، مطمئن شوید که دستگاه کودک شما در برابر تهدیدات معمول ناشی از ویروس ها ، بدافزارها و جاسوس افزارها محافظت شده و آن ها را به روز نگه دارید. برای این منظور، برنامه های کاربردی مانند Kaspersky Total Security بسیار مفید هستند. این برنامه، از رمزگذاری در پرداخت ها محافظت می کند ، رمزهای عبور را ایمن می سازد و جاسوسان وب کم را مسدود می کند. به دلیل قرنطینه، هیچوقت تا این حد برای کار ، یادگیری ، بازی  و برقراری ارتباط وابسته به اینترنت نبوده ایم. این قرنطینه، اعتماد ما به دستگاه های دیجیتال را به روش های غیرقابل تصوری افزایش داده است.

دسترسی به اینترنت  از نظر پیشرفت تحصیلی و توانایی همگام شدن با واقعیت های جدید یادگیری از راه دور و همچنین دسترسی به برخی از مطالب باورنکردنی آموزشی و تفریحی، یک مزیت انکار نشدنی است.  اما آن روی سکه، حفظ امنیت و حریم شخصی کودکان شماست. با فرزندانتان درباره دنیای آنلاین و مزایا و خطرات آن صحبت کنید. چنانچه در تنظیم اقدامات امنیتی و ایمنی لازم برای ابزارهای دیجیتالی خود نیاز به کمک دارید، به یک مشاور خدمات فناوری اطلاعات رجوع کنید تا به شما توصیه های لازم در این خصوص را ارائه دهد – و به طور حتم، بهترین کمکی خواهد بود که در جهت ایمن ماندن در فضای نابسامان اینترنت به خانواده خود می کنید.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment