برنامه ی مدوّن کنترل کربن جهت بازسازی اقتصاد و نجات سیاره زمین

کنترل-کربن-جهت-بازسازی-اقتصاد-و-نجات-سیاره-زمین

در اسکاتلند، یک برنامه جدید برای کنترل کربن بعنوان روشی مؤثر در انجام کسب و کار تهیه شده است تا اقتصاد و محیط زیست بتوانند بعد از دوران قرنطینه، در کنار یکدیگر بهبود یابند.
مجری این طرح می گوید هدف از این برنامه آن است که به سازمان های دولتی، خصوصی و سازمان های بخش ثالث – از جمله مشاغل و شوراها – نشان داده شود که چگونه می توان پس از ویروس کرونا، بازسازی ها را شروع نمود و همزمان به تعهدات مرتبط با شرایط اقلیمی پایبند بود.
کارشناس اقتصاد دایره ای – یک سازمان محیط زیست غیر انتفاعی که با حمایت دولت اسکاتلند و صندوق توسعه منطقه ای اروپا تاسیس شده است – در تلاش است تا میزان زباله هایی که باعث تولید کربن در اسکاتلند می شود را کاهش دهد. این گزارش تاکید می کند که یافتن تاثیرات کربن، نقطه شروع بسیار مهمی برای هر سازمان است.
با استفاده از این اطلاعات، سایر مشاغل و ارگان ها می توانند به آزمایش و پیاده سازی روش هایی که برای کاهش انتشار کربن در سازمان های خود به کار برده اند بپردازند و تجارب خود را به اشتراک بگذارند. اسکاتلند برآن است که تا سال ۲۰۴۵، به انتشار کربن، توسط سازمان ها خاتمه بخشد. تمام نهادهای دولتی در سراسر کشور از سوی دولت اسکاتلند مقرر شده اند تا برنامه های بدون کربن خود را تهیه و در طول سال های آتی اجرا و پیاده سازی کنند.
مجری این طرح اظهار می کند که کاهش تولید گازهای گلخانه ای باید در اولویت اصلی قرار گیرد؛ و مشاغل و سازمان ها باید عزم خود را جزم کرده تا تاثیرات کربن را به حداقل برسانند و سپس، موفقیت ها و شکست های خود را به اشتراک بگذارند تا اعمال این تغییرات را سرعت بخشند.
مدیرعامل یکی از سازمان های دولتی – لیان گولند – این طرح را همراه با گزارشی به اشتراک گذاشته است تا خبر از کاهش موفقیت آمیز تولید گازهای گلخانه ای در سازمان خود دهد. وی بیان می کند: ” برای همگان، از جمله ما ، نقطه شروع پایان دادن به بحران اقلیمی در اسکاتلند، شناسایی علل اصلی انتشارات گازهای گلخانه ای در سازمان ها است. ما در حال انتشار برنامه ای برای کاهش انتشار کربن هستیم تا مشاغل ، شوراها و سازمان های دیگر نیز بتوانند این برنامه را به نوعی الگوی خود قرار دهند؛ البته این طرح می تواند برای هر سازمانی متفاوت باشد. در واقع، آنچه که ما به اشتراک می گذاریم، یک مسئولیت جمعی است. همه ما با هم در این مسیر قرار داریم و همانطور که بحران کرونا نشان داد، خواهیم آموخت که در پاسخ به یک بحران جهانی چه کاری می توانیم انجام دهیم. ما بهترین شکل ممکن متحد شدیم و در کوتاه مدت توانستیم بر شیوع کرونا غلبه کنیم. اغلب کارشناسان بین المللی، “مقاومت و توانمندی ما بعنوان یک پاسخ جمعی به این شرایط” را مورد تحسین قرار دادند. بدین ترتیب، می توانیم در مقابله با شرایط اضطراری اقلیمی که بزرگترین چالش زندگی ماست، باهم متحد و همسو شویم. بدین منظور، با ایجاد وضعیت اقتصادی بهتر، می توانیم هر دو بحران را پشت سر گذاشته و با ایجاد مشاغل بیشتر، تصمیمات درستی در راستای محیط زیست اتخاذ کنیم و اقتصاد پایدارتری را در اسکاتلند نهادینه سازی کنیم.
طی تحقیقات انجام شده در برنامه مدوّن کنترل کربن، مشخص شد که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از رفت و آمد و سفر به شرکت ها است. این برنامه همچنین بیان می کند که چگونه اسکاتلند می تواند انتشار گازهای گلخانه ای عملیاتی ناشی از سفرهای شرکتی، برق ، گرما، زباله و آب را طی تنها سه سال به نصف کاهش دهد که در راس آن، تبدیل سرورهای رایانه ای به سیستم های مجازی دارای انرژی تجدید پذیر است. با استفاده از طرحی که قبل از قرنطینه از سوی برنامه مدوّن کنترل کربن تهیه شد، این برنامه یکسری اقدامات پیشنهادی خود را مجددا ارزیابی می کند و تخمین می زند که منافع طولانی مدت ناشی از این برنامه می تواند تاثیر کربن را تا ۷۵٪ کاهش دهد.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment