شش مزیت خلوت کردن با خود در دوران فاصله اجتماعی

خلوت-کردن-با-خود

هر چه بیشتر در زندگی دیگران مداخله کنیم و خود را با دیگران مورد قیاس قرار دهیم، کمتر احتمال دارد نسبت به زندگی خود احساس رضایت و امنیت داشته باشیم.

در شرایط عادی ، جامعه ما غالباً تماس با دیگران، اجتماعی بودن، زندگی شلوغ و پیوستن به فعالیت های گروهی را تشویق می کند.  مردم با داشتن یک برنامه شلوغ کاری و زندگی، خو گرفته اند و به ندرت به فواید خلوت کردن با خود فکر می کنند.

بر هیچکس فواید روابط اجتماعی پوشیده نیست و حتی آن را به ایمنی بهتر جسمی و مقاومت در برابر استرس ربط می دهند. در حالی که بسیاری از ما، مشغله کاری و پیوند اجتماعی را به دلیل مزایای مرتبط با آن در اولویت قرار می دهیم، ولی از مزایای صرف زمان برای خودمان غافل می شویم. البته تنهایی بیش از حد می تواند بد باشد، اما مشغله بسیار زیاد هم ممکن است به همان اندازه آسیب رسان باشد. تماس اجتماعی مستمر می تواند مضر و گاه خسته کننده باشد و باید به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد.

به یاد داشته باشید که خلوت کردن به معنای تنها بودن نیست. بین جدا بودن اجتماعی و لذت بردن از خلوت شخصی شما تفاوت هایی وجود دارد. تنهایی امری ذهنی است؛ تنهایی در واقع احساس جدا بودن ، طرد شدن یا منزوی شدن است.  در حالی که خلوت کردن با خود، به معنای حفظ روابط اجتماعی است، یعنی هنگامی که شما در میان تعاملات منظم اجتماعی، زمانی را برای خود کنار می گذارید. با انجام چیزی که دوست دارید و از آن لذت می برید، می توانید در مورد خودتان بیشتر بدانید و به تجربیات خود بیافزایید.

کاهش فشار و استرس

ما در یک دنیای سریع و پرتحرک زندگی می کنیم. استرس بعضی اوقات ناشی از فعالیت های زیاد ، تماس بیش از حد با دیگران و فشار بیش از حد بر نحوه استفاده از وقتمان برای اثربخش بودن است.

صرف زمان برای خودمان مهم است، زیرا به شما کمک می کند به بدن و ذهن خود استراحت دهید. استراحت لزوماً به معنای خوابیدن نیست – شما همیشه می توانید در فعالیت های شخصی که به رشد فردی کمک می کند مانند مراقبه، عبادت یا حرکات کششی، روی آورید.

خلوت کردن با خود می تواند به شما در تصمیم گیری ها کمک کند تا بتوانید دوباره تمرکز کنید و بدون حواس پرتی فکر کنید. این امر به شما امکان می دهد تا برنامه های موثری را برای مدیریت رویدادهای استرس زا تدوین کنید.

لذت بردن از خلوت خود باعث می شود اعتماد به نفس شما افزایش یابد، چرا که ثابت می کند شما برای خودتان کافی هستید. مشارکت در فعالیت هایی که به تنهایی از آن ها لذت می برید بسیار شگفت انگیز است، زیرا شما تحت هیچ گونه فشاری برای انجام آن ها نیستید و با موفقیت هایتان فخر فروشی کنید.

فرصتی برای شناخت خود

انجام کارهای متعدد، رفتن به مکان های زیاد و ملاقات با افراد بیشمار، ممکن است قوه تفکر شما را محدود کنند. زمانی که با افراد زیادی در ارتباط هستید، می تواند بر عقاید و احساسات شخصی شما تأثیر بگذارد. با خود خلوت کردن برای رشد فردی اهمیت بالایی دارد. این امر به شما کمک می کند تا درک روشنی از شخصیت خود داشته باشید و به شما امکان می دهد تصمیم گیری های خود را بدون نگرانی درباره آنچه دیگران فکر می کنند، اتخاذ کنید.

در حالی که تنها هستید، می توانید از خودتان سؤالاتی بپرسید که فقط  خودتان جواب آن ها را می دانید: دوست دارید به چه چیزی برسید؟ چگونه می خواهید در راستای آن قدم بردارید؟ چه چیزی را دوست دارید و ازآن لذت می برید؟ این خلوت کردن، فرصت مناسبی برای تفکر در مورد ارزش زندگی، کشف جوانب زندگی و تعیین اینکه چه چیزی شما را خوشحال می کند است. درک بهتر این که در مورد مولفه های مختلف زندگی خود چه احساسی دارید، می تواند به شما در کشف بیشتر توانایی ها ، احساسات و علاقه های فردی کمک شایانی کند.

کاهش اضطراب اجتماعی / ترس از دست دادن فرصت ها  

ترس از دست دادن فرصت ها (FOMO) نوعی اضطراب اجتماعی است که به این احساس یا ادراک اشاره دارد که سایر افراد، سرگرمی های بیشتر یا چیزهای بهتری برای تجربه کردن نسبت به شما دارند. ترس از دست دادن فرصت ها، حسی است که باعث می شود از فعالیت های بهتر یا مهم تر دست بکشید و شما را از زندگی کردن در لحظه منحرف می کند.  با تکامل فن آوری، این ترس بیش از پیش نمایان شده و رسانه های اجتماعی به کانون توجه همه تبدیل شده اند. این نوع اضطراب اجتماعی می تواند منجر به اولویت بندی ارتباط اجتماعی شود و می تواند حسی عمیق از حسادت ایجاد کند و به عزت نفس آسیب برساند. این حس اغلب توسط سایت های رسانه های اجتماعی – مانند اینستاگرام و فیس بوک-  تشدید می شود.

ارتباط بیشتر با دنیای خارج و ارتباط کمتر با خویشتن می تواند منجر به شک و تردید در زندگی و اولویت های شما شود، و این امر سبب می شود که به دنبال دستیابی به اهداف بیشتری باشید در حالی که سعی در داشتن یک زندگی مولد، پرتحرک و آرام دارید.

خلوت کردن، به شما کمک می کند تا خودتان را بیشتر بشناسید و حس بسیار خوبی از خودآگاهی پرورش دهید، که در مقابله با مشکلات به شما کمک شایانی می کند.

خاموش کردن تلفن همراه و دوری کردن از رسانه های اجتماعی می تواند به شما کمک کند تا افکار خود را مجدداً متمرکز کنید  و بر روی آنچه که واقعاً مهم است معطوف شوید. این امر به شما کمک می کند تا دریابید “کی هستید” و “چی می خواهید باشید”. در کنار تمامی مشکلات قرنطینه ناشی از ویروس کرونا، این دوری گزینی و فاصله اجتماعی می تواند برای افرادی که دچار ترس از دست دادن فرصت ها هستند بسیار مفید باشد.

افزایش بهره وری

خلوت کردن با خود به شما امکان می دهد کارهایی را که دوست دارید انجام دهید. بعد از اینکه کارهایی را که باید انجام دهید بدون حواس پرتی انجام دادید، احساس استرس کمتری خواهید داشت ، از کاری که به خوبی انجام شده احساس رضایتمندی می کنید و ذهن آزادتری تجربه خواهید کرد.

مطالعات نشان می دهد افرادی که وقت خود را در حضور افراد متعددی می گذرانند، در طول روز کارهای کمتری انجام می دهند. کار گروهی ممکن است همکاری و نوآوری را بهبود ببخشد، اما می تواند حواس پرتی نیز داشته باشد. به همان اندازه که ممکن است از گذراندن وقت با دیگران لذت ببرید، هنگامی که برآن هستید کارها را به گونه ای کارآمدتر انجام دهید، شاید  تنهایی را ترجیح دهید. این انتخاب، به شما امکان می دهد تا به سادگی و بدون حواس پرتی روی یک کار خود تمرکز کنید.

صرف وقت بیشتر برای سرگرمی و علاقمندی ها

خلوت کردن با خود، این امکان را به شما می دهد تا بدانید که چه چیزی بیشترین اهمیت را برای شما دارد و چه کاری را دوست دارید انجام دهید. این رویکرد، وقت شما را آزاد می کند تا بتوانید آنچه را که می خواهید در زمانی که می خواهید انجام دهید، و وقت و توجه خود را به سرگرمی هایی اختصاص دهید که برای شما معنی دارند.

سپری کردن وقت با دوستان مورد علاقه خود می تواند عالی باشد، اما اگر به گونه ای باشد که شما را از سایر کارهای مولد و اثربخش دور کند، می تواند منجر به سقوط منافع شما شود. صرف زمان برای خود نه تنها فرصتی را به شما می دهد تا بر روی منافع شخصی متمرکز شوید، بلکه همچنین به شما کمک می کند تا بدون ترس از قضاوت دیگران ، فعالیت هایی را که دوست دارید انجام دهید. شاید دوست داشته باشید یک یا دو سرگرمی جدید را امتحان کنید یا یک مهارت جدید بیاموزید؛ هر چه که باشد، این فرصت را خواهید داشت تا خود را کاوش کنید و فرصت های جدیدی را در راستای منافع فردی بیابید.

افزایش خلاقیت

تنهایی به شما اجازه می دهد تا حواس پرتی کمتری به فکر و اندیشه تان رخنه کند این امر می تواند شما را به محوریت و تمرکز، داشتن ذهن روشن و رسیدن به بهترین ایده های بدیع سوق دهد. فقدان نفوذ بیرونی می تواند حس خلاقیت شما را شکوفا کرده و به مغز شما فرصتی برای کشف و رشد دهد.

پیکاسو می گوید: “بدون تنهایی محض، هیچ پیشرفتی انجام نمی شود”.  بسیاری از هنرمندان و نویسندگان اعتراف می کنند که آنها به دنبال انزوا و صرف وقت با خود برای تمرکز بر روی کار هستند.

کار کردن در تنهایی می تواند نوآوری را بدون فشار اجتماعی ترغیب کند. صرف یک زمان آرام با خود، به خیال شما آزادی می دهد تا توانایی ها و علایق خود را کشف کنید. این تنهایی می تواند یک تجربه پاداش دهنده باشد و حتی ممکن است به ایده های شگفت انگیزی دست یابید که زندگی شما را متحول سازد. با به پایان رسیدن قرنطینه در کشورهای مختلف، یک روند پربارتر و فعال تر کاملا مشهود شده است. با این وجود ، این تغییر در دراز مدت می تواند فرصتی مناسب برای تجدید نظر در مورد چگونگی گذراندن وقت و متعادل سازی زندگی اجتماعی و خلوت کردن با خود باشد.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment