آیا دورکاری می تواند سیاره زمین را نجات دهد؟

دورکاری-و-نجات-کره-زمین

ویروس کرونا نه تنها امور زندگی، بلکه شرایط کاری انسان ها را تحت تأثیر قرار داده است. در سراسر جهان، بسیاری از کارکنان از خانه مشغول کار شده اند و اساساً استاندارد های حرفه ای مرتبط با گزارش کار را – که سالیان سال به شکل یک عُرف انجام می شد – تغییر داده اند. این تغییر به ظاهر ساده می تواند تهدید بالقوه ای برای محیط زیست پیرامون ما باشد، اما ناگفته نماند که همین امر فرصتی برای داشتن فرداهایی حتی سبز تر را نیز فراهم می کند.
پیامدهای زیست محیطی کار از خانه
الزامات فاصله گذاری باعث کاهش تولید صنعتی و محدود شدن حمل و نقل هوایی و زمینی شده و انتشار گازهای گلخانه ای را در سرتاسر جهان کاهش داده است. طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، میزان انتشار دی اکسید کربن جهانی امسال، باید هشت درصد کاهش یافته باشد که از سال ۲۰۱۰ تا کنون، چنین کاهشی تجربه نشده بود. حتی با وجود محدودیت ها، اینگونه به نظر می رسد که به دلیل رکود اقتصادی احتمالی و نگرانی های ناشی از تماس فیزیکی با دیگران ، همچنان شاهد سطح پایینی از انتشار دی اکسید کربن خواهیم بود.
بسیاری از کارشناسان اظهار می کنند که شمار بسیاری از کارگران، ترددی به محل کار خود ندارند و این امر باعث شده است انتشار گازهای کربن ناشی از حمل و نقل کاهش یابد. به هر روی، دورکاری از خانه آنچنان هم بدون تأثیر منفی بر محیط زیست نیست، هر چند که این تاثیر می تواند غیرمستقیم باشد: تماس های تلفنی بیشتر، سروکار داشتن با اسناد الکترونیکی و انجام تجارت الکترونیکی از منزل، نیاز به مراکز داده را به طرز چشمگیری افزایش داده است.
دورکاری، نیاز به دیجیتالی سازی را مشهود و تسریع بخشیده، و این گذر به “دیجیتالی شدن” است که نیاز به نرم افزار، محاسبات ابری ، توان و مرکز داده را افزایش داده، که به نوبه خود باعث افزایش در تقاضای انرژی می شود. مدیرعامل مایکروسافت – ساتیا نادلا – اشاره می کند که شرکتش فقط در طی دو ماه، شاهد یک تحول دیجیتالی به ارزش دو سال بوده است. طبق شاخص ابری جهانی CSS ، بارکاری مرکز داده ها و نمونه های محاسباتی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ بیش از دو برابر خواهد شد، اگرچه بخش عمده ای از این تحول کاملا ملموس است، چرا که در حال حرکت به سمت مراکز داده ای ابرمقیاس و فناوری های وسیع تر هستیم.
این منبع رو به رشد از مصرف برق، مستلزم یک منبع انرژی پاک است، که فرصت رشدی را برای مشاغل فعال در اقتصاد پاک فراهم می کند. آگاه هستیم که انرژی تجدید پذیر از قبل اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در حقیقت ، گوگل متعهد است تا ۱۰۰٪ انرژی خود را از منابع تجدید پذیر دریافت کند، که در حال حاضر آن را به بزرگترین خریدار شرکت های انرژی تجدید پذیر مبدل کرده است. به همین ترتیب، خدمات وب آمازون (Amazon Web Services) متعهد به ۱۰۰٪ استفاده از انرژی تجدید پذیر برای زیرساخت های جهانی خود شده است. پیش بینی می کنیم که این علاقه به منابع تجدید پذیر همچنان به رشد خود ادامه دهند.
حمایت دولت و سرمایه گذاری تجاری
در حالی که مقوله محافظت از محیط زیست – به ویژه برای بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی که دادخواست “دگرگون سازی انرژی” را مبنی بر حذف کربن تا اواسط قرن امضا کرده اند – بسیار حائز اهمیت شده است، اما وقت آن فرا رسیده که وارد عمل شویم.
از دیدگاه دولت، ویروس کرونا یک وقفه ناخواسته را پدید آورده است که به مقامات نظارتی فرصتی می دهد تا در سیاست ها و انتظارات خود تجدید نظر کنند؛ خصوصاً در مورد انرژی های تجدیدپذیر و اجرای شبکه. از آنجا که نهادهای دولتی در ماه های آتی بر روی این ابتکار عمل متمرکز می شوند، لذا فرصتی برای حفاظت بهتر از محیط زیست فراهم خواهد شد.
در اروپا، فشارهایی از سوی برخی محافل برای “بازیابی سبز” و تخصیص بودجه به این جنبش مطرح شده است. به عنوان مثال، اسپانیا برای سرمایه گذاری در برنامه “بازیابی سبز” خود مبلغ ۲۰۰ میلیارد یورو را پیشنهاد کرده است که ۹۰ میلیارد یورو برای انرژی های تجدیدپذیر، ۶۰ میلیارد یورو برای شبکه و ۸۰ میلیارد یورو به منظور کارآیی یا زیرساخت های برقی در نظر گرفته شده است.
حتی در مواردی که رویکردها با یکدیگر اختلاف دارند، یک توافق کلی وجود دارد که دگرگون سازی انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از زمینه های توافق نامه سیاسی ، “معامله سبز اروپا” است که بواسطه فرانس تیممرز – رئیس معامله سبز در کمیسیون اروپا تحت عنوان “استراتژی پیروزی” – مورد حمایت قرار گرفت. برای خلاص شدن از این ویروس، به نقشه مسیری نیاز است که شامل انتقال سبز و تحولات سبز باشد.
قطعاً حمایت دولت می تواند به فن آوری های انرژی تجدیدپذیر کمک کند. البته، این فن آوری ها صرفا یارانه های دولتی نیاز ندارند. به طور معمول، تولید مقرون به صرفه ترین شکل انرژی، بسیار آسان است. بسیاری از نهادی اقتصادی تشویق می شوند تا در این زیرساخت ها سرمایه گذاری کنند، چرا که امروزه مزایا و منافع حاصل از این شبکه ها اثبات شده است. برای نمونه، آلمان در حال حذف انرژی هسته ای و روی آوردن به انرژی تجدیدپذیر است. این فرآیند، فشار بیشتری به شبکه وارد می کند، بنابراین برای پشتیبانی از آن نیاز به سرمایه گذاری بیشتری داریم.
انرژی تجدید پذیر دقیقا در راس انقلاب دیجیتالی است. پیاده سازی راه حل های ذخیره سازی و شبکه های کوچک همگی اقدامات کاربردی، عملیاتی و مقرون به صرفه برای کمک به حرکت در این مسیر هستند. امروزه کاملا آشکار گردیده که مجموعه انرژی هوشمند به دلیل سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه در طی دهه گذشته از نظر اقتصادی قابل دوام شده است، و این صنعت را در موقعیتی که بتواند تغییری ایجاد کند قرار داده است.
نگاهی به آینده
شاید دورکاری در تمامی شرایط قابل انجام نباشد، اما واضح است که ذینفعان بسیاری، از کاهش هزینه ها و رفت و آمدها لذت برده اند. حتی پس از فروکش کردن کرونا، احتمالا بازگشت به جامعه و کار در دفاتر کاری، همانند آنچه که چند ماه پیش انجام می دادیم، دشوار و شاید غیر ممکن باشد. پیامدهای مربوط به طراحی شهری ، حمل و نقل عمومی ، زیرساخت های G5 و همچنین خدمات دیجیتالی بسیار چشمگیر است.
همانطور که برای شکل بخشیدن به فردای جدیدی گرد هم آمده ایم، می بایست از این فرصت برای خلق یک جریان کاری پایدارتر استفاده کنیم. در حالی که نیاز به مراکز داده برای پشتیبانی از دورکاری ممکن است به سرمایه گذاری مستمر نیاز داشته باشد، چنانچه رفت و آمدهای صبحانه و عصرانه خود را برای طولانی مدت کاهش دهیم، به این سیاره زیبا لطف بزرگی خواهیم کرد.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment