نه راه برای توسعه فردی

راه های توسعه فردی

من علاقه خاصی به رشد و توسعه فردی دارم، چراکه به من کمک می کند تا زندگیم را به طور کامل تغییر دهم. حدود ۱۰ سال پیش، هیچ پولی نداشتم و در یک خرده فروشی با حداقل دستمزد کار می کردم. اما حالا از دانشگاه برکلی مدرک دکتری دارم و نویسنده کتابی در مورد چگونگی خلق شادی در عصر فناوری هستم. و این همه تنها به این دلیل است که بر روی رشد فردی خود تمرکز کرده ام. حال سوال اینجاست که چگونه می توان یک برنامه ی توسعه فردی اثربخش داشت؟

توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی می تواند شامل هر مهارتی باشد که می تواند احساسات ، افکار یا رفتار شما را بهبود بخشد. مهم نیست که کدام مهارت های خود را می خواهید ارتقاء دهید، اما کلید پیشرفت فردی گام های درستی است که کمک می کند تا به هدفی که دنبال می کنید برسید. در اینجا ۹ مهارت که برای پیشرفت فردی بسیار مهم هستند را بررسی می کنیم:

۱. با تشخیص مهارت های توسعه فردی که باید آن ها را ارتقا دهید شروع کنید. اولین قدم در هر استراتژی توسعه فردی، فهم چگونگی استفاده بهینه از وقت است. اگر قصد دارید وزنه بردار باشید، یادگیری نحوه کد نویسی آنچنان منطقی نیست. بنابراین، برای پیدا کردن و انتخاب مهارت فردی مورد نظر خود که برای شما مفید خواهد بود وقت بگذارید.

۲. دیدگاه کارآفرینی را در خود رشد دهید. هر فردی می تواند بدون توجه به اینکه کارآفرین است یا نه، از یادگیری نحوه ی تفکر کارآفرینان بهره مند شود. چرا که کارآفرینان مبتکر هستند و در زمینه برنامه ریزی و جلب نظر دیگران برای خرید کالا یا خدماتشان مهارت های لازم را دارند؛ و شاید مهمتر از همه، با انواع شرایط سازگاری دارند.

با توسعه تفکر کارآفرینی، شما بهتر می توانید با هر شرایطی سازگاری داشته باشید و این امر به دستیابی به اهداف شما کمک شایانی می کند؛ حال اینکه هدف شما می توانند شروع یک کسب و کار جدید باشد که تأثیر مثبتی در جهان خواهد گذاشت و یا صعود به کوه اورست باشد.

۳. ذهنیت رشد را در خود تقویت کنید. چنانچه “ذهنیت سکون” داشته باشیم ، ممکن است از چالش هایی که می توانند به رشد ما کمک کنند، فاصله بگیریم و این ویژگی می تواند مسئله ساز باشد، زیرا ترس از اشتباه می تواند ما را به اجتناب از چالش ها و تجربیات جدید سوق دهد، تجربیاتی که به ما کمک می کند تا رشد کنیم، خودمان را بهبود بخشیم و زندگی مورد نظر و مطلوب خود را ایجاد کنیم. ذهنیت سکون به باورهایی اشاره دارد که ایجاد تغییر در هر سطحی را غیر ممکن می داند.

در مقابل چنانچه “ذهینت رشد” داشته باشیم، به دنبال چالش، یادگیری و رشد هستیم. به همین دلیل است که مهارت سازی برای افراد دارای ذهنیت رشد، آسان تر است زیرا معتقدند که “می توانند” و بنابراین دست به کار می شوند.

۴. یاد بگیرید که چگونه استرس خود را مدیریت کنید. سطح بالای استرس نه تنها برای سلامتی و آسایش مضر است، بلکه می تواند مانع از دستیابی شما به اهدافتان نیز بشود. با یادگیری راهبردهای مؤثر و طولانی مدت برای کاهش استرس، بدن و ذهن خود را برای غلبه به چالش های اجتناب ناپذیر مسیر پیشرفت، آماده و مجهز کنید.

۵. تاب آوری را در خود تقویت کنید. تاب آوری، مهارت فوق العاده مهمی است که به شما کمک می کند سریعا بعد از شکست به حالت اولیه برگردید. این یکی از مهمترین مهارت های موفقیت است، زیرا اگر به برخاستن از شکست ادامه ندهیم، به هیچ کجا نخواهیم رسید. ما می توانیم با بهبود مهارت هایی مانند مدیریت احساسات ، ذهن آگاهی و مثبت اندیشی، تاب آوری را در خود تقویت کنیم.

۶. از ارزش های خود به عنوان قطب نما استفاده کنید. همیشه زندگی بر مبنای ارزش های اصلی، کار آسانی نیست. اما از سوی دیگر زندگی کردن بدون دنبال کردن ارزش های فردی، می تواند به راحتی منجر به گم گشتگی شود. ممکن است ناگهان “از خواب بیدار شویم” و بفهمیم که ما کسی نیستیم که می خواهیم باشیم یا جایی که می خواهیم نیستیم. به همین دلیل است که حرکت در راستای ارزش های فردی بسیار مهم است.

ارزش های شما چیست؟ شاید: مهربانی ، کنجکاوی ، خلاقیت ، سخت کوشی یا روابط فردی.  ارزش های فردی خود را تعریف کنید تا مطمئن شوید که اقدامات شما با ارزش هایتان مطابقت دارد.

۷. برنامه توسعه فردی ایجاد کنید. یک برنامه خوب برای توسعه فردی به تمامی پرسش های زیر، جزء به جزء و با دقت پاسخ خواهد داد.  

  • چه مهارت هایی را می خواهید بدست آورید؟
  • چگونه می توانید آن ها را بسازید؟
  • چرا به آنها نیاز دارید ؟
  • و می خواهید در چه بازه ی زمانی ای به این مهارت دست پیدا کنید؟

۸. پیشرفت خود را ثبت کنید. پیگیری پیشرفت هنگام حرکت به سمت اهداف توسعه فردی گامی بسیار مهم است؛ زیرا می توانیم اطمینان حاصل کنیم که در مسیر صحیح حرکت می کنیم. با حفظ خودآگاهی و بررسی مکرر مسیری که پیموده ایم، می توان مواردی را شناسایی کرد که باید بیشتر به آنها توجه کنیم. در نتیجه می توانیم پیشرفت بهتری در جهت پیشرفت فردی خود داشته باشیم.

۹. همواره مهارت های جدید بیاموزید. اثبات شده است که هرچه راه های توسعه بیشتری برای خودمان پیدا کنیم، مجموعه مهارت های ما گسترده تر شده و به موفقیت های بیشتری خواهیم رسید. به طور مثال می توانید یادگیری یک مهارت جدید عاطفی را امتحان کنید یا خود را با فعالیت هایی که به شما مهارت های جدید یاد می دهد سرگرم کنید. شاید در این راه چیزی یاد بگیرید که کل زندگی شما را برای همیشه دگرگون کند.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment