نقش طراحی نرم افزار، در مقابله با خشونت خانگی

نقش طراحی نرم افزار در مقابله با خشونت خانگی

خشونت خانگی در حال افزایش است؛   IBM نشان می دهد که چگونه طراحی می تواند به مبارزه بر علیه  آن کمک کند

فناوری اغلب توسط سوء استفاده کنندگان برای کنترل و اجبار قربانیان خود به کار گرفته می شود، در اینجا نشان داده شده است که چگونه طراحان می توانند از این امر جلوگیری کنند. سوء استفاده کنندگان، از فن آوری برای آزار و اذیت و کنترل قربانیان خود استفاده می کنند. در گزارشی جدید، IBM نشان می دهد که چگونه طراحی می تواند به کاهش این مشکل کمک کند.

این امر خصوصاً امروزه آشکار شده است، زیرا شواهد نشان می دهد که خشونت خانگی به دلیل قرنطینه ناشی از ویروس کرونا در حال افزایش است. جامعه شناسان می گویند هرگاه خانواده ها بیشتر با یکدیگر وقت می گذرانند – مانند تعطیلات نوروزی و تعطیلات تابستانی – خشونت خانگی افزایش پیدا می کند. اما مقامات معتقدند که این امر ممکن است به این دلیل باشد که قربانیان چون در نزدیک فرد خاطی قرار دارند، نمی توانند با پلیس تماس بگیرند. همچنین، کارشناسان خاطرنشان می کنند که بسیاری از قربانیان خشونت خانگی هرگز فرد آزاردهنده خود را گزارش نمی دهند، زیرا آن ها استقلال مالی نداشته، نمی خواهند فرزندان خود را ترک کنند و یا جایی برای رفتن ندارند. در نتیجه، افراد ممکن است برای سالیان متمادی در چنین روابط ناسالمی باقی بمانند.

متأسفانه، برخی از متجاوزان از فناوری برای اعمال کنترل بر قربانیان خود استفاده می کنند. در این راستا، IBM خاطرنشان می کند که دستگاه هایی که برای ایمن سازی و راحتی زندگی افراد ساخته شده اند، در نتیجه عدم استفاده صحیح، می توانند به ابزاری برای خشونت و سوء استفاده تبدیل شوند. به عنوان مثال، یک برنامه  دوربین مداربسته را در نظر بگیرید. این دستگاه ها به منظور ایجاد امنیت ساخته شده اند تا به افراد اجازه دهند ببینند چه کسی در پشت درب آنهاست، اما سوء استفاده کنندگان می توانند از آن ها برای کنترل قربانیان خود استفاده کنند. از برنامه های کارت بانکی که هنگام خرید پیامک اطلاع رسانی ارسال می کنند، می توان برای نظارت بر مکان و مخارج یک قربانی استفاده کرد.

اگر دست بر قضا در حوزه فناوری کار می کنید، ترفندهایی وجود دارد که می توانید با انجام دادن آن ها اطمینان حاصل کنید که ابزاری که تولید کرده اید، به این  مشکل دامن نمی زند. در گزارش مذکور، IBM پنج اصل طراحی را برای ترغیب توسعه دهندگان ، طراحان ، معماران و سایر ذینفعان در تولید محصولاتی که از خشونت خانگی جلوگیری می کند ارائه داده است.

تنوع

 فناوری برای حل مشکلات طراحی شده است. درک نیازهای افراد دشوار است. به همین دلیل، داشتن گروه متنوعی از افراد در تیم توسعه بسیار مهم است. با کمک گرفتن از دیدگاههای مختلف، قادر خواهید بود طیف گسترده ای از موارد استفاده – از جمله موقعیت های سوء استفاده احتمالی- را استخراج و اقدامات لازم را برای محدودسازی آن ها در نظر بگیرید.

حریم خصوصی و انتخاب

فناوری اغلب تغییر تنظیمات حریم خصوصی را پیچیده تر از حد ضروری می کند. در این راستا، IBM خاطرنشان می کند که بسیاری از قربانیان کنترل اجباری، دچار افسردگی یا استرس هستند، که می تواند تغییر دادن این تنظیمات را برای آن ها سخت تر کند. بنابراین، شرکت های فنی می بایست اطلاعات به اشتراک گذاشته شده از افراد را در اپلیکیشن به وضوح به نمایش بگذارند تا کاربر به سادگی بتواند این تنظیمات را تغییر دهد و از خود در برابر فرد کنترل گر حفاظت کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که تنظیم پیش فرض دستگاه شامل اولویت حریم خصوصی است.

امنیت و اطلاعات

برای جاسوسی و کنترل قربانیان، از بسیاری از برنامه ها می توان استفاده کرد. این شامل برنامه های ضد سرقت و ضد کلاهبرداری، دوست یاب ها و برنامه های کنترل والدین است. بسیاری از قربانیان نمی دانند که سوء استفاده کننده می تواند تنظیمات تلفن آن ها را برای جاسوسی دستکاری کند. به همین دلیل، IBM به شرکت ها توصیه می کند که مزایای جمع آوری داده های کاربر را در برابر معایب و خطرات این کار، مورد بررسی قرار دهند. این امر به معنی در نظر گرفتن موارد احتمالی سوءاستفاده در فرایند تولید محصول است.

مبارزه با خشونت روانی

خشونت روانی شامل نوعی کنترل بر یک قربانی است تا وی باور کند چیزهایی که می بینید و یا می شنود صحیح نیستند، و شخص خاطرات و افکار خود را زیر سؤال می برد. سوءاستفاده کنندگان می توانند برای انجام این کار از فناوری استفاده کنند، به ویژه اگر یک وسیله یا برنامه توسط بیش از یک کاربر کنترل شود یا از راه دور به آن دسترسی داشته باشند. در این مورد، IBM می گوید که سوءاستفاده کنندگان می توانند کارهایی مانند تغییر درجه حرارت شوفاژ، باز کردن قفل های درب، تغییر گذرواژه های Wi-Fi و یا زنگ زدن دروغین انجام دهند تا قربانیان هوش و خرد خود را زیر سئوال ببرند. یک راه حل برای مقابله با این امر، ایجاد لاگ و بررسی تاریخچه تغییرات ایجاد شده می باشد تا اطمینان حاصل شود که تغییرات توسط چه شخصی اعمال می شود.

توانایی فنی

گاهی اوقات ، سوء استفاده کنندگان از عدم داشتن دانش یا توانایی فنی قربانیان سوء استفاده کرده و بدون اطلاع از قربانیان، از فناوری برای آسیب رساندن به آن ها استفاده کنند. در این مورد، IBM همچنین خاطرنشان می کند که فناوری اغلب با هدف قراردادن مردان به بازار عرضه می شود و داده ها نشان می دهد که مردان نسبت به زنان راحت تر از فناوری استفاده می کنند، که بعضی اوقات به عدم تعادل قدرت در روابط  دامن می زند. به عنوان مثال، برنامه های کنترل خانگی، توسط یک کاربر واحد که اعتماد به نفس بیشتری نسبت به فناوری دارد، نصب و راه اندازی می شود. چنانچه قربانی از فناوری خاصی استفاده نکرده یا آن را درک نکند، سوء استفاده کنندگان راحت تر می توان کنترل خود را اعمال کند. بنابراین، طراحان و توسعه دهندگان باید اطمینان حاصل کنند که فناوری می تواند بطور مستقیم توسط طیف وسیعی از مردم مورد استفاده قرار گیرد، حتی کسانی که از نظر فن آوری مهارت کمتری دارند.

به طور کلی، بسیاری از این اصول طراحی جوانب احتیاط را اعمال می کنند. اما بررسی آن ها با در نظر گرفتن موارد دیده شده از خشونت خانگی نشان می دهد که طراحی فکر شده تا چه اندازه می تواند مهم و حائز اهمیت باشد.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment