استفاده کودکان از تلفن همراه

امنیت تلفن همراه برای کودکان

یکی از نگرانی های این روزهای والدین، استفاده کودکان از تکنولوژی است. تکنولوژی از یک سو فضای زندگی کودکان امروز را به شکل مثبتی متحول و از سوی دیگر آنها را در معرض خطرهای جدیدی از جمله ارتباط با افراد ناشناس و دسترسی به محتوای نامناسب برای گروه های سنی پایین قرار داده است. به همین علت شرکت های نرم افزاری در سراسر دنیا دست به تولید نرم افزار ها و امکاناتی زده اند تا والدین را در راه حفاظت از کودکان در برابر آسیب های احتمالی همراهی نمایند.

“مسنجر کید” یک برنامه پیام رسان و تماس ویدیویی برای کودکان توسط فیس بوک است، که شباهت زیادی با خود پیام رسان فیسبوک دارد اما از ویژگی حافظتی بیشتری برخوردار است. این اپلیکیشن در سال ۲۰۱۷ برای کودکان زیر ۱۳ سال که مطابق با خط مشی شرکت قادر به داشتن حساب فیسبوک نیستند عرضه شد. محدودیت های اعمال شده بر روی این برنامه به والدین اجازه می دهد تا مسنجر کید را برای فرزندان خود شخصی سازی کنند، از جمله این امکانات می توان به ویرایش لیست های تماس، دریافت اعلان های ضروری و یا بلاک کردن کاربران خاطی اشاره کرد. وب سایت فیس بوک می گوید: مسنجر کید  یک برنامه تماس تلفنی و پیام رسانی رایگان برای تلفن های هوشمند و تبلت ها است. والدین لیست مخاطب را کنترل می کنند و بچه ها سرگرمی های خاص خود را دارند. این اپلیکیشن سبب می شود که با خانواده و دوستان نزدیک خود با ویژگی های سرگرم کننده مانند فیلترها و استیکرهای مناسب کودکان در تماس باشید.

این برنامه، جایگزینی برای پیام کوتاه است تا بچه ها بتوانند بدون نیاز به استفاده از تلفن، از خانه با یکدیگر در ارتباط باشند. مسنجر کید در ماه آوریل در بیش از ۷۰ کشور جهان در دسترس قرار گرفت. این برنامه همچنین شامل ویژگی هایی مانند فیلترهای کودک پسند،  جلوه های صوتی ، GIF ها ، ایموجی ها و ابزار نقاشی است. این برنامه، هیچ تبلیغاتی را به کودکان نشان نمی دهد و آن ها نمی توانند خریدهای درون برنامه را انجام دهند.

برای داشتن یک حساب کاربری در مسنجر کید، والدین ابتدا باید برنامه را دانلود کنند و با استفاده از اطلاعات ورود به فیسبوک خود، اجازه استفاده از دستگاه را تأیید و سپس پروفایل را برای کودکان تنظیم کرده  و مخاطبین مورد نظر را اضافه کنند.

در یک نشست مطبوعاتی اعلام شد که: “مسنجر کید”  با همکاری هزاران والدین و بیش از ده ها مشاور متخصص در زمینه های رشد کودک ، ایمنی آنلاین و رسانه ها و فناوری کودکان که به ما در ساخت اولین اپلیکیشن مخصوص بچه ها کمک کرده اند، تولید شده است.”

اما استفاده از این برنامه عاری از نگرانی نیست. در ماه ژوئیه، فیس بوک مبلغ ۵ میلیون دلار جریمه به کمیسیون تجارت فدرال پرداخت و محافظت از حریم خصوصی بیشتری را برای مسنجر کید به دلیل نگرانی از حریم خصوصی ایجاد کرد. کمیسیون تجارت فدرال به نقص قوانین برنامه اشاره کرد که به برخی از بچه ها اجازه می داد بدون اجازه والدین، حسای کاربری داشته باشند. از آن زمان، این نقض برطرف شده است.

این غول فناوری همچنین در سال ۲۰۱۸ به دلیل نقض قانون حفظ حریم خصوصی آنلاین کودکان یا COPPA مورد انتقادات فراوان قرار گرفت، زیرا اطلاعات شخصی بچه ها را بدون رضایت والدین ذخیره می کرد. این شرکت تاکید کرد این اطلاعات را برای اهداف تبلیغاتی ذخیره نمی کند. فیسبوک اطلاعاتی از قبیل نام کودکان، نام های کاربری، گذرواژه ها و پیام هایی که بین آنها در برنامه به اشتراک گذاشته می شود را برای ارتقاء تجربه کاربران و حفظ حریم شخصی کاربران جمع آوری می کند. این شرکت در وب سایت خود اظهار کرد: “ما هر گونه فعالیت مشکوک یا موردی که سبب نقض شرایط و ضوابط ما شود، رصد و پیگیری می کنیم”.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment