در چین: انرژی پاک، انرژی اساسی روستاها را تأمین می کند

پنل خورشیدی در زمین های زراعی

در تپه های اطراف روستای بنشی، پنل های فتوولتائیک (خورشیدی) مانند لایه ای از پولک ماهی برای جذب نور گرم خورشید بر روی زمین چیده شده اند. عقربه های کنتور برق به سرعت می چرخند. در کنار تابلوها ، روستائیان مشغول پرورش گل پیچ امین الدوله هستند – نوعی گل خوراکی که به عنوان طب سنتی چینی از آن استفاده می شود.

سان یوانکسیانگ، یکی از پرورش دهندگان روستای بنشی اظهار می کند: “زندگی تا حد زیادی بهبود یافته است، زیرا می توانم روزانه ۵۰ یوان (۷ دلار آمریکا) را با کار در مزارع پیچ امین الدوله کسب کنم. همچنین، زمین کشاورزی خود را به پروژه انرژی خورشیدی اجاره داده ام.” مساحت گسترده پنل ها، یک پروژه انرژی خورشیدی ۹۰ مگاواتی برای کاهش فقر در منطقه دونگانگ در شهر ریزائو واقع در استان شاندونگ در شرق چین است. شبکه ایالتی، الکتریسیته تولید شده را خریداری می کند، که برای استفاده در استان در شبکه برق ادغام می شود. به عنوان بخشی از تلاش های چین برای ریشه کن کردن فقر مطلق تا سال ۲۰۲۰ ، پروژه های انرژی پاک بسیاری در مناطق روستایی این کشور تأسیس شده است که نه تنها منبع درآمدی برای روستائیان است، بلکه محیط را نیز بهبود بخشیده و به احیای روستا کمک شایانی کرده است.  

گزارش کار دولت که ماه گذشته توسط نخست وزیر لی کیچیانگ ارائه شده است، تاکید می کند که دولت چین، همچنان به کاهش فقر و احیای محیط روستایی ادامه خواهد داد.

لیو فنگگوئی ، رئیس حزب روستای بنشی می گوید: ” پروژه انرژی خورشیدی نه تنها به ۲۳ خانوار فقیر در روستا کمک کرده است، بلکه یک درآمد سالانه ۱.۲ میلیون یوان برای روستا تولید می کند. این اولین درآمد جمعی روستا است که می تواند برای زیرساخت های محلی هزینه شود. روستائیان همچنین می توانند با چراغهای خورشیدی نصب شده در روستا ، صرفه جویی در هزینه های برق و همچنین کاهش تولید گازهای گلخانه از نورپردازی رایگان برخوردار شوند.

لی کیانو، مدیر پروژه انرژی خورشیدی می گوید: روستاییان گیاهان مقاوم به سایه را در زیر تابلوهای خورشیدی پرورش می دهند، که این باعث خروجی اقتصادی حتی بیشتری در سال آینده خواهد شد.

به لطف این پروژه و توسعه سایر صنایع  برای کاهش فقر، منطقه دونگانگ تمام ۴۲ روستای کم بهره مند خود را از لیست فقر پاک کرد و بیش از ۶۰۰۰ خانوار از فقر خارج شدند. سرانه درآمد سالانه این خانواده ها در سال ۲۰۱۹ به ۹۷۴۱ یوان رسیده است که نسبت به سال ۲۰۱۶، حدود ۷۶ درصد افزایش یافته است.

به عنوان یک اقدام هدفمند برای کاهش فقر، بیش از ۱۲۰۰۰ پروژه تولید برق بواسطه پنل های فتوولتائیک در استان شاندونگ تأسیس شده است که به حدود ۳۱۷ هزار خانوار فقیر کمک مستقیم و غیرمستقیم می کند.

در ماه فوریه، دفتر رهبری شورای دولتی کاهش فقر و توسعه به همراه وزارت دارایی به طور مشترک بخشنامه ای صادر و توسعه پروژه های برق خورشیدی را برای ایجاد شغل و درآمد برای خانوارهای با دهک های درآمدی پایین تشویق کردند.

در شهرک کانلون در شهر زیبو، پس از احداث نیروگاه زباله و یک پروژه برق زیست توده (بیومس) ، کپه های آزار دهنده زباله ناپدید شدند. شان ژیژ ، فرماندار شهرک، می گوید: سالانه ۱۴۵۰۰۰  تن ضایعات ذرتی و ۵۰ هزار تن زباله خانگی در این دو کارخانه سوزانده می شود. این پروژه ها با استفاده از کاه و زباله های ناخواسته محصولات زراعی و تأمین برق و تأمین حرارت مرکزی برای روستاییان، به شکل گیری یک حلقه مطلوب کمک کرده است”.

ژانگ چینگجین ، رئیس پژوهشگاه توسعه روستایی آکادمی علوم اجتماعی شاندونگ، گفت: انرژی پاک به حافظت از محیط زیست کمک می کند و بسیاری از کشاورزان را از فقر نجات داده است. وی ادامه می دهد: “انرژی پاک تبدیل به موتور سبزی برای احیای روستاها شده است”.

یادداشت های مرتبط

Leave a Comment